הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

כיצד צה”ל בודק אם תצליח בתפקיד

מאמר אודות תוקף ניבוי ומבחני המיון הצה"ליים

אני בטוח שמרביתכם לא מכירים את המושג הזה: תוקף ניבוי.

"תוקף ניבוי" הוא אחד מהנושאים החשובים יותר בתהליכי מיון מועמדים. עושים בו שימוש גם ליחידות המובחרות וגם למקומות עבודה .

אז מה זה תוקף ניבוי?

תוקף ניבוי הוא היכולת לחזות ביצועים עתידיים של המועמד בתפקיד המיועד. למעשה, מבקשים לנבא מה מידת ההתאמה של המועמד להצליח בתפקידו. האם הבחור הצעיר שמבקש להתקבל לקורס הטיס או ליחידת שלדג יצליח בתפקיד. במקרה שבו למועמד אין ניסיון קודם בעבודה מסוג דומה, (זאת אומרת אם למועמד אין ניסיון להטיס מטוס קרב...), הכלי הטוב ביותר לניבוי הצלחה הוא כישורים קוגניטיביים (GMA - General Mental Ability) את הנתון הזה בודקים למשל במבחנים פסיכוטכניים. עם זאת, ישנן מתודות נוספות בעלות תוקף ניבוי טוב.

איך ניבוי גבוה קשור אליך?

היום יודעים היטב (ברוגדן 1949; שמידט, האנטר, מקנזי, מולדרו 1979) ששימוש בשיטות המיון עם תוקף ניבוי גבוה (מבחנים מסוימים שיש להם יכולת ניבוי טובה) מביאים לעלייה משמעותית בביצועי המועמד בפועל ומגדילים את הלמידה אודות מיומנויות הקשורות לעבודה עצמה. (האנטר, שמידט, וJudiesch, 1990). זאת אומרת, שהכנה מתאימה למבחני המיון, תביא לידי כך שלא רק שהמועמד יידע היטב מה עומד בפניו, אלא המיומנות שירכוש בהכנה, תביאו לגבהים חדשים. לולא הכנה זו, ספק אם תגיע אליהם בזמן אמת.

לאחר מאה שנים של מחקר:

היום, לאחר כמעט כמאה שנות מחקר, החוקרים תמימי דעים. הם יודעים יותר מתמיד, שכדי לקבל מועמדים ליחידות מובחרות  ללא ניסיון קודם בתפקיד, הם חייבים להשתמש בכלי מיון מיוחדים שיצליחו לנבא את ההצלחה בשירות הצבאי. אחד מהפרמטרים שנמדדים הוא היכולת הנפשית הכללית (GMA), כלומר, אינטליגנציה או יכולת קוגניטיבית כללית. (Hunter & Hunter, 1984; Ree & Earles, 1992)

יש עוד דברים שמשפיעים על השיבוץ שלך:

מחקרים שונים שבוחנים את היכולת של צוות הממיינים והשיטות לחיזוי ביצועים של המועמדים בתפקידם העתידי וביכולתם ללמוד את התפקיד (במהלך מסלול ההכשרה) מעלים תופעה מעניינת. יכולת הניבוי באמצעות אותם מבחני המיון ולאותם התפקידים עדיין מפיקים תוצאות שונות למרות שמדובר באותו התפקיד. זאת אומרת, שישנם פרמטרים נוספים שלא זוהו ש"מזהמים" את היכולת לנבא.

אז איך הצבא מתגבר על הקושי הזה?

ברור לכולנו שהצבא צריך לקבל החלטות בשיבוץ שלך עוד בטרם תתגייס. המצב הזה לא היה תמיד ככה.  כיום, כולם מבינים ומסכימים על היתרונות במיון לפני הגיוס. בתוך התהליך, הצבא משתמש בכלי מיון רבים. וכמובן שהוא משתמש  בכלים שונים למיין את המועמדים. הצבא רוצה לאייש את המתאימים ביותר לתפקידים השונים. ומבחני המיון מסייעים לו לבצע זאת.

משתמשים בסוגים שונים של מבחנים כדי לבדוק את אותם ביצועים

מחקרים שונים מראים כי שיטות ושילובים שונים של שיטות מיון מאפשרות לקבל אמיתות שונות מאוד אודות אותם ביצועים של המועמדים בתפקיד הנדרש. חלק מהמבחנים, כמו אינטרסים של הצוער במסלול ההכשרה, חינוך ורקע אישי, יש להם תוקף נמוך מאוד. אחרים, כמו גרפולוגיה, אין להם למעשה תוקף, הם שווים בערכם לקבלת המועמד והצבתו בתפקיד או במסלול למועמד אחר שלא עבר את המבחנים. קרי, באופן אקראי. מבחנים אחרים, כגון בדיקות GMA הבודקות את יכולתו הנפשית הכללית של המועמד ובדיקות מיון ייעודיות אחרות, יש להם תוקף גבוה.

מהצירופים של מבחני מיון שנבדקו, שניים מהמבחנים הקיימים הם אלו שבולטים יותר באיכותם ומעשיים יותר לשימוש ובעלי תקפות גבוהה אם משלבים ביניהם: הראשון הנו השילוב של בדיקת אינטגרציה ותקינות של היכולות ומבחן GMA (תוקף משולב של 0.65), והשני הנו שילוב של בדיקת GMA וגם ראיון מובנה. (תוקף של 0.63).

מבחנים שונים לבחון את אותן התכונות:

עם זאת, במקרים מסוימים מערכי המיון הצה"ליים משתמשים לא פעם בשילובים שונים אחרים שאמנם שתוקף הניבוי שלהם נמוך יותר אבל מאפשר להם לבחון את המועמדים בסביבה לא שגרתית ובתנאים שמבקשים לדמות מציאות (כמו מבחני סימולציה, ימי סיירות, גיבושונים וגיבושים) או בדיקות מצפוניות, בדיקות יושר, בדיקות מדגמיות של משימות, בדיקות ידע בנושאים שונים ובדיקות התמדה ועקביות.

ברור אם כך, מדוע יש חשיבות כה גדולה בהכנה למבחנים אלו. המועמדים חייבים להיות ברף מאוד גבוה אם הם שואפים להצליח במיונים הללו. עומד לפניהם תהליך מיון משוכלל, רב משתנים, בלתי צפוי, עלום ולא צפוי. המועמדים חייבים למצות את הפוטנציאל שלהם בכל רגע נתון. כדי שתצליחו, אתם צריכים הכנה יוצאת מן הכלל. הכנה שעוסקת רק בכם. בפרופיל האישיותי שלכם.

רן אדוני, הוא מאמן בחברת "מתגייס ". מתגייס מכינה את המועמדים למבחני המיון ליחידות העילית של צה"ל.

תוקף ניבוי ומבחני המיון

רוצה לדעת פרטים נוספים?

התקשר עכשיו או השאר את פרטיך ואצור עמך קשר
צור קשר מתגייס

מאמרים נוספים:

מה הסיכוי שלך להתקבל?

אני רוצה לדבר על משהו אחר. על מה שצפוי לך אם לא תתקבל... נמצאים כבר בתוך תהליך המיון? מה הסיכוי שלך להתקבל? אתם כבר יודעים שהסיכוי שלכם כמועמדים לסיים מסלול מפרך
קרא עוד »
ירפא א2

ירפ”א א’2 – צוות אוויר

שלב ירפא א'2. שלב ירפ"א א'2 הנו יום מיונים משוכלל שהפך להיות אולי החשוב ביותר בתהליך המיון לקורס הטיס בהיותו מכיל מבחנים שעוסקים בפרופיל האישיותי של המועמד יותר מכל השלבים
קרא עוד »

התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים ללא התחייבות:

מתגייס - בוא להכנה, תבין!

תרשו לי לעזור לכם 😊

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן