הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

מבחן דפ”ר ודחיית השירות הצבאי לגיל 21.

אני מנסה מספר שנים לקדם את הרעיון של דחיית השירות הצבאי של בני הנוער לגיל 21.
אני מקווה שלאחר שתקראו את המילים הבאות, תמצאו את הרעיון הזה ריאלי.

מבחני המיון שערכו לנו במשך כל השנים בעת גיוסנו לצה"ל מוכחים כעת כזמניים ולא רלוונטיים.
האם זה ישנה את הסיכוי שגיל הגיוס לצבא יהיה לאחר 21? סביר להניח שלא.
בעצם, אולי אם גם אתם תתקוממו על הדרך השגויה שצריך לתקנה לאלתר.

כל מי שהתגייס לצבא עבר את זה. היום הראשון בשערי לשכת הגיוס. אם אינך חרדי שתורתך היא סוג של אומנות, אתה צפוי להיבחן ולקבל ציון שיגדיר במידה רבה את עתידך - אתה תיתקל בסדרת מבחנים ובריאיון שבסופם תקבל שני ציונים עיקריים: דפ"ר וקב"א.

מטרת המבחנים הללו לאפשר למערכת השיבוץ והמיון הצה"לית לסווג את איכות כוח האדם בצה"ל, לפי היכולות הקוגנטיביות, הרקע, החינוך והידע של של כל אחד מהחיילים .

הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), שניתן לכל חייל בצו הראשון, הוא כלי מיון, המכיל סדרת מבחנים וציוניו נעים בין 10 ל 90. כאשר ככל שהציון גבוה יותר, הוא מלמד על היות המועמד לשירות בטחון כבעל כישורים קוגנטיביים טובים יותר.

מרגע שנקבע לך ציון דפ"ר הוא בלתי הפיך. לא חשוב אם התרגשת, היית חולה, התבלבלת או התקשית. אם ציונך בעשירונים הנמוכים, סביר ביותר שלא תתקבל ליחידות המובחרות. יחד עם זאת במידה וקיבלת ציון גבוה, ייתכן ותופנה למיון למסלולי שירות יוקרתיים ותידרש להיבחן עוד.

העץ של גולני או הטובים לטיס?

מבחן הדפ"ר מושתת על שלושה נושאים שהם אלו שיכולים לקבוע אם תהיה בגולני, גבעתי, צנחנים או שמא תשרת כטייס או כחובל. המבחנים הם במתמטיקה, בהבנת הנקרא ובכישורים אנליטיים/ צורניים/ בלתי מילוליים.
ההנחה סביב המבחנים הללו היא שעד לאחרונה סברו פסיכולוגים רבים, שהמוח משלים את התפתחותו ומגיע לבגרות בסביבות גיל 16-17.

ממשיך להתפתח
האמונה שהמוח האנושי מפסיק להתפתח בגיל התבגרות מתבררת כשגויה. כיום, יש ראיות לכך, שלא כך הדבר. מחקרים רפואיים מראים בבירור, שבמוחם של נבדקים עדיין יש שינויים מבניים המתרחשים בתקופת בגרות צעירה 18-21. "החומר הלבן הקיים במוח הוא למעשה החיווט של המוח; חומר זה מתחבר אזורים שונים כדי להקל על יכולות קוגניטיביות אז את החיבורים מחזקים ככל שאנו מתבגרים בבגרות צעירה."

במחקרים שפורסמו לאחרונה נעשה שימוש בסורק תהודה מגנטית או בבדיקות MRI על מוחם של צעירים עולה בבירור כי חלקים של המוח ממשיכים להתפתח לאחר גיל התבגרות.

מתוצאות המחקרים עולה כי מוחות בוגרים צעירים ממשיכים לפתח חיווט לאונה הקדמית; שטחים אחראים למשימות קוגניטיביות מורכבות כמו עיכוב, תפקוד ברמה גבוהה ותשומת לב. ההנחה היא שתהליך זה נוסע כתצאה משפע של חוויות חיים בבגרותינו כגון מבחני הבגרות בתיכון, השירות הצבאי, רכישת השכלה על תיכונית, תחילתה של קריירה, עצמאות ופיתוח קשרים חברתיים ומשפחתיים חדשים.

המשמעות לכך, שרבים מהמועמדים לשירות בטחון טרם השלימו את התפתחותם הקוגנטיבית. סביר להניח, שלו היו נבחנים ונדרשים להתמודד עם קשיים ולחצים שכיום נדרשים בנים 18 להתמודד איתם, בוודאי היו עושים זאת בהצלחה רבה מאשר שלוש שנים לאחר מכן. ההשלכות? יותר חיילים מיומנים, אחראים ושקולים. יותר כוח אדם איכותי לצה"ל, שהיום משחרר אותם בדיוק בשלב שהיה צריך לגייסם. החמצה גדולה בראייה מערכתית.

מה שנדרש למוח שלך להתפתח בצורה נכונה ומלאה זה הסוג הנכון של גירויים בגיל המתאים.
דווקא בחור בן 18 נמצא בשלב קריטי, שבו הוא בונה ומייצב את הכישורים המתאימים לו, שישרתו אותו במהלך חייו הבוגרים. בגיל זה המוח מחווט מחדש בקליפת מוח הקדם חזיתית. זהו האזור שמאפשר תפקודי מוח מורכבים הנדרשים לביצוע משימות רבות שמבוגרים נדרשים להם. מבוגרים אמרנו?? חיילים. גם חיילים.

חמש פונקציות עיקריות שבגילאים קריטיים אלו עדיין בשלבי פיתוח הנם:
• לארגן את הידע ( למשל, ללמוד תכנים רבים ומורכבים ולשלוף אתם בעת הצורך)
• לעשות תוכניות (לתכנן מה אני רוצה לעשות בשנים הקרובות)
• לשפוט (קבלת החלטות)
• להביא לידי סיומת תהליכים
• לפתור בעיות.

לסיכום, ההצעה לדחות את גיל הגיוס לצבא, תאפשר למועמדים להצליח יותר בתפקידם היות ויביאו כלים קוגנטיביים איכותיים שככל הנראה לא באים לידי ביטוי בשנים בהם מרבית משרתי שירות חובה נדרשים לשרת. הרווח יהיה לכל הצדדים הנוגעים בדבר.

היכנסו לפייסבוק של המיזם לגיוס לאחר גיל 20 כאן

רוצה לדעת פרטים נוספים?

התקשר עכשיו או השאר את פרטיך ואצור עמך קשר
צור קשר מתגייס

מאמרים נוספים:

הכנה לקורס טיס

הכנה לקורס טיס

קורס הטיס נחשב למסלול ההכשרה היקר ביותר במדינת ישראל ובין הארוכים ביותר בצה"ל. כבר יותר מ 70 שנים שעשרות אלפי מועמדים ניסו להתקבל לשורותיו. רק מעטים התקבלו. מערך המיון של
קרא עוד »

איך להתמודד בהצלחה עם הפסיכולוג

אחד מהמבחנים המלחיצים ביותר בתהליכי המיון ליחידות המובחרות הנו המפגש עם הפסיכולוג. מאמר זה עוסק בהשפעות המתח וההתרגשות משלב הריאיון. רק המחשבה על הראיון הקרוב הצפוי למועמד ליחידה מובחרת מלחיצה.
קרא עוד »
הכנה מודיעין

הכנה למודיעין

היום נפגשתי ואימנתי מועמד לאחת מיחידות המודיעין היוקרתיות. לעיתים קרובות אני מייעץ ועונה למועמדים ולהורים בפורומים רלוונטיים באינטרנט. המועמד שהגיע היום שאל לפני מספר שבועות באחד הפורומים הללו כיצד עליו
קרא עוד »

התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים ללא התחייבות:

מתגייס - בוא להכנה, תבין!

תרשו לי לעזור לכם 😊

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן