הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

סובל ממתח לפני הזימון?

רוב המועמדים ליחידות המובחרות נוטים לחשוש או להתרגש מהמבחנים הצפויים. התחושות של מתח וחרדה לא נעימות. אבל, אם אתה סובל ממתח לפני הזימון בטח תשמח לדעת שמתח מתון הופך לעתים קרובות ליתרון אם אתה במיטבך.

כאשר מועמד סובל ממתח לפני הזימון:

הבעיה עם המתח, שעשוי להפוך למכשול, הוא הגבול הדק בין מתח מועיל, שמשאיר אותך מרוכז, אסוף ומדויק לבין דחק – מתח נפשי שמציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה במצב האיזון (הומאוסטזה, Homeostasis) של האדם, כתוצאה מגירוי חיצוני מוחשי ופיזי או פסיכולוגי. במצב זה עשוי להיווצר קושי בהתמודדות עם גורם הדחק והתבטאות התנהגותית (כגון תחושת חרדה). התבטאות נוספת יכולה להיות פיזיולוגית (כגון כאבי בטן, לחץ דם גבוה, הזעה, יובש בגרון וכיו"ב).

הרעיון שאתה עומד כעת בפני מבחן לגבי אישיותך, יוכלותיך, כישוריך וידיעותיך הופך להיות הגירוי שיוצר את הדחק. הגירוי הזה עשוי להיות רק במחשבות שלך וכלל לא במציאות, ובכל זאת אתה מפרש אותו כמסכן או כאיום על השלמות הפיזית או הנפשית שלך, בצורה ישירה או בעקיפין. וכמובן החשש שלא תתקבל ליחידה שאתה חושק בה עד מאוד. המצב עשוי להרחיק לכת ולהוביל לפחד כללי ממבחנים והתוצאה היא שאם בחיי שגרה היית מיטיב להתנהל בהצלחה עם משימות מסוימות, בעת המבחן אינך יכול להביא את המיומנת הזו לידי ביטוי. הצרה היא שאתה נמדד דווקא בעת המבחנים.

בעיות עם הכנה למבחני המיון

כאשר מתכוננים למבחן מיון וצריך להתמודד עם חומר כתוב רב הקושי עשוי להיות בהתמודדות עם חומר הקריאה. בעיות ריכוז קושי בתעדוף חומר הקריאה – קבלת החלטה מהו חומר הכרחי ומה פריפריאלי, או זמן קריאה – הגזמה בשעות הלימוד ובמשכם (ללא הפסקות) לעומת הדחקה ודחייה כללית של קריאת החומר. פעמים רבות מועמדים נוטים לדחוף עצמם אל קצה גבול היכולת בשעות למידה רבות מידי ומגיעים למבחן מותשים, עייפים ולא מרוכזים.

בעיות במהלך המבחן

במהלך המבחן הלחץ והפחד, מובילים לכך שהנבחן אינו מצליח לשלוף את החומר שנלמד, והוא סובל ממתח וחרדה לפני הזימון למרות העובדה שלמד היטב והתכונן זמן רב למעשה הגיע מוכן לבחינה. המתח יכול להוביל לשיתוק זמני ול Black Out ושיכחה של כל מה שנדרש ממך. גם התבטאויות פיזיולוגיות יכולות לצוץ כמו חולשה כללית, עייפות מוגזמת וקוצר נשימה.

תסמינים גופניים של חרדה

לחלק מהנבחנים מספיק רק לחשוב על הרעיון שהם בכיתת המבחן ומיד הגוף שלהם יגיב בסימפטומים חרדתיים: דופק מהיר, התפרצויות של זיעה, וכאבי בטן. מועמד שסובל ממתח וחרדה לפני הזימון יחווה זאת גם באי נוחות פיזית. היא יכולה להופיע בשלבים מוקדמים לבחינה. שבועות לפני המבחן ואפילו חודשים לפני הבדיקה – כאשר הם נוטים לדמיין כיצד יהיו הדברים ומה יקרה אם לא יתקבלו. הדבר עשוי, כאמור להוביל לכל מיני פתרונות במטרה לברוח מאי הנוחות. לדוגמה, על ידי דחיית מועד המבחן, הטלת ספק אם זה באמת מה שהוא רוצה לעשות בצבא, בחינת הרעיון לפרוש ממסלול המיון וכו '
פחד ממבחני המיון יכול להיות למעשה אוסף של התבטאויות וסיבות ועשוי להיות קשור לבעיות שונות:

להיות חייל חדש

להפוך להיות פתאום תחת הגדרה חדשה: "חייל" יש לכך השלכות פסיכולוגיות רבות. בחברה שלנו המעבר מנערות לבגרות נעשית בשינוי הסטטוס מתלמיד לחייל. החברה שלנו מעריכה ומעודדת את הפרט לדימוי שבה חייל נדרש להיות עצמאי. שיסתדר לבדו רחוק מהבית ומהאנשים האהובים. שיהיה שקול ועם אחריות מלאה למעשיך. בעוד שרק לפני ימים ספורים עוד היית מתעורר מאוחר לאחר תקופה ארוכה של נינוחות. עולמך היה חופשת המבחנים בבית החם והמוגן שבו יש תמיד הכל. סביבך הכל מוכן ומוכר והמשפחה והחברים תומכים מסביב. פתאום יש משמעת צבאית, אתה צריך להיות דומה לכולם, לאבד את הזהות האישית שלך, את הבגדים המיוחדים, אולי את התספורת או העגיל.

סביר להניח שתתקשה להוכיח את עצמך למול מתחרים אחרים. מול אלו המבקשים בעצמם להתמודד במלוא הכח אחר הכניסה ליחידה מובחרת שכולכם שואפים אליה. אם עד עתה יתכן שהיית אחד הטובים ביותר, אתה נמצא עכשיו במסלול מיון שמסביבך אתה מבחין במועמדים נוספים שעשויים להיות בעצמם מתאימים והם, שבקלות היו יכולים להיות חברים שלך, הופכים להיות יריבים.

קשיים אובייקטיבים

פחד ממבחני המיון הצפויים עשוי לנבוע גם מהעובדה שישנו קושי אוביקטיבי . לדוגמא, לשבת במרוכז זמן רב. לעיתים, מגיעים למתגייס מועמדים שנוטלים חומרים כימיים (ריטלין לדוגמא) על מנת להישאר מרוכזים ואסופים במהלך שגרת היום. אחרים מגיעים אל יום המבחנים חולים, או עייפים כי חזרו לילה לפני המבחן מטיול אינטנסיבי. למבחני המיון כדאי שתגיע כשאתה במיטבך. הן במישור הפסיכולוגי והן במישור הפיזי.

טכניקות לימוד בלתי הולמות

גם אם המוטיבציה שלך גבוהה, וגם אם למדת המול וחרשת את האינטרנט בפורומים שונים ולמדת וקראת, זה לא אומר שאתה בעל ידע כעת. מרבית המועמדים מבלבלים ועוסקים במה יהיה במבחן. בעוד שעליהם להתכונן באיך להפוך להיות מתאימים ביותר לתפקיד. אלו שני דברים שונים לחלוטין

פרפקציוניזם וחרדת ביצוע

רבים חוששים ממבחני המיון. אפשר לראות התבטאות אצלם לעיתים קרובות עודף מוטיבציה ושל שאיפה לפרפקציוניזם. לכן, לעתים קרובות הם גם סובלים מחרדת ביצוע. הם מציבים לעצמם דרישות גבוהות מאוד. בכך למעשה מגדילים את הסיכון לכישלון שהופך להיות מוחשי יותר, אשר מוביל להעצמת החרדה שלהם. כדאי לדעת שלא פעם, מאחורי פרפקציוניזם מסתתרת לעתים קרובות הערכה עצמית נמוכה וחוסר ביטחון עצמי. לחילופין, ביקורת עצמית רבה מידי ומשמעת יתר שעשויים גם הם להוביל לקושי בהתמודדות במבחן.

בעיות אישיות חמורות זמניות

בעיות הנוגעות למערכות יחסים, מחלה קשה, או מותו של האדם האהוב יכולות בקלות להשפיע על המבחנים. זה גם טבעי שכך יהיה. כשיש משהו שמטריד את מנוחתנו או כאשר אנו חווים התבטאות רגשית עוצמתית. לדוגמא, זה עתה בת הזוג עזבה אותך. המחשבות סובבות סביב הנושא הזה. המוח מפריש חומרים כימיים המייצרים דיכאון ועצבות ואיננו מצליחים להתרכז ולשדר אופטימיות והצלחה. לכן יש להניח שחשש מכשלון במבחן המיון בגלל מצב רגשי ירוד יהפוך להיות אמיתי ויתממש אם לא נדע כיצד לנתב את הרגש ולתעל אותו לטובתך.

כיצד ההכנה של מתגייס תסייע לך?

מאז ומתמיד המועמדים ליחידות העילית של צהל עוברים סידרת מבחנים עלומים. את פשרם לא הבינו ועל כן לא היטיבו להתמודד מולם. כעת, "מתגייס", מאפשרת למועמדים לסיירות ולקורסים המובחרים של צהל לבוא מוכנים ולהתנהל במבחנים בצורה מיטבית. ההכנה המיוחדת (היא באמת מיוחדת) תאפשר למועמדים להתמודד בהצלחה מול החששות והפחדים.

היכולת לנבא התרחשות שמעוררת חרדה ומתח מקלה על ההתמודדות עמה. אם אתה מועמד שסובל ממתח וחרדה לפני הזימון בטוח תמצא את ההכנה של מתגייס יעילה במיוחד. לכך ניתן לתת שני טעמים. ראשית, אם אנו יודעים על בואו המתקרב של המצב הלא נעים – מבחן המיון - וחשוב שתיערך לקראתו. שנית, אפשר לחוש רגיעה וביטחון כאשר אנו יודעים מה צפוי לנו.

חשוב לדעת, שהכנה למבחני המיון של מתגייס, אינה שינוי האופי וניסיון לרמות. ההכנה היא הכירות מעולה של המבחנים שאותם אתה הולך לעבור. כמו בלימודים בתיכון, כאשר אתה מתכונן ולומד, המבחן קל ופשוט. כך גם בהכנה. אתה הולך לעבור הכשרה של מבחנים. כיצד להתמודד עם סוגים שונים של מבחנים. מה מבקשים לדעת אודותיך, איך בודקים אותם, למה מתייחסים. אתה תלמד מה תהיה התשובה ההולמת ביותר לסיטואציות שונות.

האם אתה חושש ממבחני מיון

רוצה לדעת פרטים נוספים?

התקשר עכשיו או השאר את פרטיך ואצור עמך קשר
צור קשר מתגייס

מאמרים נוספים:

ירפא א1

קורס טיס – שלב ירפ”א א’1

קורס טיס - שלב ירפ"א א'1 קיבלתם זימון למיונים לצוות אוויר בפעם הראשונה? בהצלחה. כנראה הנתונים שלכם גבוהים ונמצאתם מתאימים לתהליך המיון לקורס הכי יקר ויוקרתי במדינת ישראל. אם תחטטו
קרא עוד »
מבחני מצב

מבחני מצב

מבחני מצב נפוצים במיונים ליחידות המובחרות בצה"ל. הם מוכרים גם בשם מבחני דינמיקה קבוצתית. מטרתם לבחון היבטים באישיותכם, בעת שאתם מתמודדים כקבוצה עם מצבים שונים. בשל העובדה שעליכם להראות יכולות
קרא עוד »

הכנה ל 669

היום פנה אלי מועמד לשירות ביטחון שמבקש להגיע ליחידת 669. ביקש לדעת פרטים אודות ההכנה של מתגייס ליחידה ואיך היא תוכל לסייע לו. סיפר שהוא מתאמן כבר חצי שנה בכושר
קרא עוד »

התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים ללא התחייבות:

מתגייס - בוא להכנה, תבין!

תרשו לי לעזור לכם 😊

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן