הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

מה הסיכוי שלך להתקבל?

אני רוצה לדבר על משהו אחר. על מה שצפוי לך אם לא תתקבל…

נמצאים כבר בתוך תהליך המיון? מה הסיכוי שלך להתקבל?

אתם כבר יודעים שהסיכוי שלכם כמועמדים לסיים מסלול מפרך (כמעט כל מסלול התנדבותי) הוא קטן בטירוף. אני אוהב לתת את הדוגמא של קורס טיס: בכל שנה למעלה מעשרת אלפים מועמדים. מסיימים אותו כ 40. בחבצלות, המספרים דומים. בשחקים, חובלים, תלפיות, שלדג, 669, סיירת מטכ”ל וכו’… אותו הדבר. רבים רוצים. מעטים מאוד מתקבלים ועוד פחות מסיימים.

ומה קורה עם כל אותם אלפים שפינטזו, התאמנו, השקיעו, חלמו, רצו, ביקשו, שאפו? הם ממשיכים הלאה במשפך המיונים ומוצאים את עצמם במרבית המקרים במקום של צפו אותו ולא ציפו לו.

אז אולי כדאי לעצור רגע ולהבין

איך פועל מערך המיון הצהלי:

בפעם הראשונה שבה קיבלתם זימון לצבא ורגע לפני שדרכתם בפעם הראשונה בשערי לשכת הגיוס, אתם מתאימים לקורס הטיס. אתם צריכים להבין. קורס טיס הוא מיון על. חובה להתמיין אליו. ואצל כל מועמד נבחנת האפשרות דבר ראשון האם הוא מתאים להיות טייס. לכן, אפשר להסתכל על זה ככה שלמעשה כולם מתחילים במיונים לטיס.

אבל מה קורה כשתהליך המיון מתחיל?


מרגע שנכנסת לראשונה בשערי לשכת הגיוס, מתחילים לצבוע אותך: מבחנים, שאלונים, בדיקות, ראיונות וכו’.. שמולידים בסופו של דבר ציונים. קב”א, דפ”ר, פרופיל רפואי ועוד… כמובן שמי שאינו עומד בקריטריונים ממשיך להתמיין לשאר היחידות בצבא. אלו שנמצאו מתאימים “ימשיכו” להתמיין לקורס הטיס. כל השאר, הצבא הופך להיות פתוח עבורכם במגבלות: ישנם תפקידים שלא תוכלו להתקבל אליהם יותר בגלל הנתונים שלכם, או לחילופין, שהצבא יציע לכם תפקידים שלא ידעתם כלל על קיומם. יוצא, שככל שאתם עוברים בתוך התהליך, הצ’אנס להכנס ליחידה מסוימת אמנם הולך וגדל אך באותה המידה, הסיכוי להתקבל לכל היחידות האחרות (ויש כל כך הרבה…)הולך הקטן. אם כך, באמת… מה הסיכוי שלך להתקבל?

למה חשוב שתכירו בתהליך הזה?

כי אתם בתוך משפך. משפך ענק… ככל שתתקדמו בתהליך המיון פחות ופחות תפקידים יישארו רלוונטיים עבורכם, או אנסח את זה מעט אחרת, יותר ויותר תפקידים נסגרים בפניכם, כשהשאיפה של המערכת לייעד אתכם לפני יום הגיוס לתפקיד אחד ויחיד בלבד.

יוצא, שמי שמתמיין ליחידת עילית או למסלול יוקרתי, עלול למצוא את עצמו בתום התהליך קירח מכאן ומכאן.. הרי הסיכוי להתקבל מאוד מאוד קטן, המועמדים ממילא מאוד איכותיים והרף רק עולה, והזמן עובר ותפקידים אחרים כבר מאוישים והופכים להיות לא רלוונטיים. ואתה, כמועמד ששמח מאוד על כך שהתקדם בתהליך המיון וציפית, וקיווית, ודמיינת איך תהיה בקורס ובתפקיד, מוצא את עצמך מקבל תשובה לקונית של: “לצערנו נמצאת לא מתאים… מאחלים לך הצלחה בהמשך דרכך” אלא שכעת אתה כבר נמצא בישורת אחרונה של מיונים. ותהליך המיון שלך מצביע על כך שממילא הציונים שלך מאוד גבוהים (שהרי אלו שהביאו אותך מלכתחילה להיכן שהגעת) וכעת צה”ל שמח לקבל אותך חזרה לתהליך המיון אלא שאתה כבר מיועד לחי”ר כי התפיסה הצהלית אומרת שכל עוד אתה מתמיין לאחת מהיחידות המיוחדות, לא ניקח אותך אלינו, אבל היי, עכשיו? כשנפלת? ברוך הבא אלינו לשריון, תותחנים, הנדסה קרבית, גולני, גבעתי, צנחנים, איסוף קרבי… וכו’.. (שכולן חטיבות מעולות) רק שלא ממש מתאים לך לרוץ בג’בלאות.. אתה תכננת על קוקפיט עם מזגן… אבל הן זקוקות גם לחיילים מעולים ואתה מעולה. לא?

אז איך להגדיל את הסיכוי להתקבל?

במהלך עבודתי כמאמן, גיליתי שיש למועמדים תכונות נפלאות משותפות. ואחת שהיא כמעט תמיד חוזרת על עצמה הם אינם אסטרטגים!! הם לא מתכננים מה יקרה במידה ולא יתקבלו. למעשה משאירים את הבחירה לקצין המיון. שהוא האחרון שתרצו שיקבע לכם. כי הוא יקבע מה טוב לצבא ולא מה טוב לכם.

   • מרבית המועמדים לא יודעים באמת כיצד עובד תהליך המיון ומוותרים על הסיכוי להתקבל לתפקיד משמעותי.

   • הם גם לא יודעים אילו תפקידים יש בצבא שיוכלו להתמיין אליהם.

   • בדומה לקבוצת הגיל אליה המועמדים משתייכים, מרביתם לא יודעים בכלל מה ירצו לעשות כשיהיו גדולים.

  ואתם מובלים על ידי משפך עצום בזרם גיוס מטורף ובמרבית המקרים מוצאים את עצמכם מתוסכלים ומתגלגלים בתפקיד וביחידה שלא רציתם.
  ולמה אני מספר לכם את כל זה? כי אפשר אחרת.

  האם באמת ניתן להגדיל את האפשרות להבחר?

  אפשר שבמקביל לתהליך המיון שלכם לאחת מהיחידות שאתם כל כך רוצים, תפעלו בצורה אסטרטגית. כמאמן אני יכול להעיד שהדבר הוכיח את עצמו כל כך הרבה פעמים.
  בעבודתי אני בונה עם לקוחותיי קו אסטרטגי שמתייחס גם לאפשרות שלא יתקבלו. מה יקרה אם חס וחלילה ינשרו… מדוע זה חשוב? כי רוב הסיכויים שזה מה שיקרה. רוב הסיכויים! שהרי, הסיכוי להתקבל ממילא היה קטן מלכתחילה. סטטיסטיקה. מספרים!
  לצערנו הסטטיסטיקה מראה שמעטים מתקבלים. כל השאר לא. כל השאר, בגלל נתוניהם הגבוהים מוצאים את עצמם בחילות ובחטיבות שלא היו רוצים.

  אתם מוזמנים לפנות אלי ואייעץ בשמחה.

  רן אדוני טמי

  רוצה לדעת פרטים נוספים?

  התקשר עכשיו או השאר את פרטיך ואצור עמך קשר
  צור קשר מתגייס

  מאמרים נוספים:

  המכשירים בסימולטור

  סימולטור הטיסה ירפא ירפ”א

  במהלך מבחני הירפ"א ( 1 ו 2) , ימי מבחנים שברובם טיסות, תדרש לתפעל בצורה מעולה את המכשירים שיונחו לפניך. עליך[,ופו של דבר, להצטיין בנווט המטוס על פי רצונך ובהתאם
  קרא עוד »

  התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים ללא התחייבות:

  מתגייס - בוא להכנה, תבין!

  תרשו לי לעזור לכם 😊

  כתוב את הכותרת כאן

  לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

  דילוג לתוכן