הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

הכנה למבחני המיון של היחידות המיוחדות

קיבלת זימון לאחת מהיחידות המיוחדות?

מסלול קצונה ייעודית – חובה לקרוא

כל האמת על מסלול קצונה ייעודית.

אני עונה מפעם לפעם בפורומים שונים בנושאי תהליכי המיון ליחידות המיוחדות ולמסלולים מיוחדים.

מידי פעם אני נתקל בנושא הקצונה הייעודית, והדעות והמסרים של מועמדים ואחרים שמתייחסים למסלול הקצונה הייעודית.
פעמים רבות מידי אני מגלה, שיש חוסר ידע אמיתי לגבי המסלולים השונים והתפיסה שעומדת מאחורי אגד המסלולים הנפלא הזה. ואפילו, מצער אותי מאוד לגלות לעיתים קרובות מידי את העיוות שקיים לגבי מסלולי הקצונה הייעודית.
אז הנה קצת מן עולם התוכן הזה. ,

לפני כן, אעיד, שהכנתי לא מעט מועמדים למסלול קצונה אלו ואני חייב להודות שכל אחד מהם ומהן היו מלח הארץ. החברה הכי טובים!

אז מהו מסלול קצונה ייעודית?

למעשה, כל הרעיון של המסלולים הללו הוא לגדל דורות של קצינים מעולים בתפקידי מטה ותמיכה ובמסלול ישיר מיום הגיוס ועד לטקס הענקת דרגות קצונה לאחר כשנה.

מסלול ייעודי לקצונה מיועד למלש"בים שנמצאו מתאימים לקצונה. זאת אומרת שנתוני הפתיחה שלהם גבוהים. אם קצת חיפשתם באינטרט ובפורומים שונים אולי נתקלתם בביקורות שליליות. יש לי הרבה מה לומר על המסרים הללו. אבל אולי דווקא במקום לתת להם מקום, הנה האמת על המסלולים של קצונה ייעודית:

מי מגיע למסלולים הללו?

החברה שמגיעים הם מאוד איכותיים. החיילים שאיתם תהיה במשך השנה וחצי הקרובות הם מאוד איכותיים. כולם אותרו מבעוד מועד על סמך נתונים גבוהים בצו ראשון. כולם נמצאו מתאימים לקצונה, לכולם יש מוטיבציה גבוהה (זה אחד מהפרמטרים של קבלה למסלול) ורצון להתפתח ולעשות שירות משמעותי. עוד משהו שכדאי לדעת, זה שיש קו משותף ודומה שמסייע מהר מאוד לאחד ולקרב בין החיילים שיהיו איתך במסלול. הפרופיל הרפואי לא מהווה קושי בעיקרון. גם אלו המתאימים ללחימה וגם תומכי לחימה. גם בנים וגם בנות.

איך בנוי מסלול קצונה ייעודית?

בעיניי זהו מסלול מרתק. באמת. לאלו שהפרופיל הרפואי שלהם 65+ הטירונות לא ארוכה מידי (רובאי 3 - חודשיים טירונות) אבל עם טעימות של חי"ר. אלו שנחשבים לתומכי לחימה (פרופיל 64-) טירונות רובאי 2.  לאחר הטירונות מיד תגיעו להכשרה מקצועית מאוד איכותית. מצפים מכם שתתנהלו, תחשבו ותפעלו שלא כמו חיילים מן השורה אלא כמו קצינים לעתיד. בכלל, הקונספט הזה הוא מוטיב לאורך כל ההכשרה. שתחשבו כמו קצינים. לאחר ההכשרה בבה"ד, נותנים לכם לטעום את העבודה בפועל. בצד המקצועי כשלושה חודשים (רק שלושה). ושם, בשטח, זאת אומרת בהצבה, בגדודים, ביחידות, במסגרות השונות, תוכלו ליישם את אשר זה עתה למדתם בהכשרה. כל זאת נועד שתוכלו להטמיע את החומר שלמדתם זה עתה בקורס. אתם מתנסים בחוויות חדשות, אנשים חדשים, משימות מעניינות. נחשפים לצבא אחר ממה שהכרתם, ואתם רק שלושה חודשים שם. וכבר, עוד בטרם תתרגלו ותשתעממו, אתם חוזרים להכשרה נוספת והכנה לקורס קצינים ומיד אחריו קורס קצינים, מקבלים סיכת קצין בבה"ד 1. ההורים מתרגשים יותר מכם... ומשם להשלמה החיילית לעוד הכשרה הפעם כצוערים והופ. אתם קצינים!

מסלול קצונה יעודית בכלל משתלם?

כשהורים ומועמדים פונים אלי בנוגע להכנה למבחני המיון למסלול קצונה ייעודית, עולה לא פעם נושא היוקרה של המסלול הזה ואני חייב להודות שבכל פעם אני משתומם כיצד בכלל דבק במסלולים הנפלאים הללו ההנחה המוטעית שהם לא שווים. נהפוך הוא!!! הצבא מצא אתכם בקבוצת האוכלוסייה שהוא רואה בכם פוטנציאל לקצונה. אתם משתייכים לאותם אלו שהנתונים שלהם מן הסתם גבוהים ביותר. לא רק זאת, כנראה שיש בכם יתרונות נוספים על פני שאר אוכלוסיית המלש"בים בכל הנוגע לבגרות, קבלת החלטות, הנהגה, פיקוד, יכולות חשיבה מדרגה גבוהה, יכולת הבנה ועוד ועוד. ההכשרות הללו מובילות אתכם להבדיל ממרבית היחידות האחרות שלב אחר שלב בהכשרה ארוכה מאוד (ויקרה) לכך שתהיו בסוף קצינים. אתם יודעים מה האלטרנטיבה? לשרת שנה וחודשיים כחייל מן המניין, להוכיח את עצמך בתפקיד זוטר, ורק אם אתה טוב והמפקדים אוהבים אותך (ומפרגנים) אז תצא למבדקים לקורס קצינים. ושם, יש הרבה מועמדים ומתחרים. אתם, לעומת זאת, עוקפים את כולם ומרגע גיוסכם אתם מאותרים ועוברים מסלול בזק לקצונה. דבר שיהפוך אתכם לקצינים הכי צעירים בצבא.

זה מטורף כמה זה משתלם:

כשהחברים שלכם בקורס קצינים שיגיעו מחילות אחרים וללא מסלול כמו שלכם, יהיו גדולים מכם בשנה, לכם תהיה הפריוולגייה לאחר ההכשרה, וכקצינים, לעשות תפקיד אפילו שני במהלך השירות הצבאי שלכם. כשהם, ישתחררו לאחר 4 שנים כשמתוכם יעשו אולי שנתיים כקצינים, אתם תוכלו לעשות את אותו השירות אבל בכמעט 3 שנים של קצינים.

הנה יתרונות שלדעתי כדאי שתקחו בחשבון:

1. אתם מאותרים כחיילים איכותיים מאוד. ברור לכם שהצבא רוצה את הטובים ביותר בשבילו לדרג הקצונה, נכון?
2. אתם הולכים לעבור מסלול מעניין ומגוון שכולו ידוע מראש לכם. כולל לוחות זמנים.
3. אתם הולכים לקבל יחס החל מתחילת השירות (ואתם תשמעו את זה המון...) שמצפים מכם לחשוב כמו קצינים אך גם תקבלו העדפות כמו של קצינים בהרבה מקרים גם אם טרם סיימתם את המסלול.
4. אתם הולכים להיחשף ליחידות שונות במהלך ההכשרה וכך תוכלו לבקש לשרת באחת מהן לאחר קק"צ. זה יתרון אדיר כשהאלטרנטיבה זה להיות באותה היחידה כל השירות עד לקק"צ.
5. הנה משהו חשוב שלא מדברים עליו: כל הקצונה היעודית היא הכשרה אחת גדולה אל עבר... האזרחות!!! איזה עובד לדעתכם יעדיפו לתפקיד מנהל משאבי אנוש (אם זה יהיה השיקול היחידי) קצין ששירת בפלס"ר גבעתי או קצין שלישות ? אותו הדבר בשאר מקצועות המסלול הייעודי. (ואינני מזלזל, חלילה, בקצונה חי"ר. אלא רק מדגיש את הרעיון שיהיה לכם ניסיון מקצועי אמיתי שישתלם לכם).
6. המפקדים שלכם יהיו הכי טובים כי הם אלו שמגדלים דורות של קצינים. בוחרים אותם לשם כך.
7. אחרי שנה וטיפונת והופ.... אתם קצינים. רווח נקי שלכם.

מי מגיע להכנה של מתגייס?

לסיום, אני רוצה לשתף במשהו נוסף: לפעמים, כשמגיעים אלי מועמדים להכנות ליחידות המיוחדות, כמו טיס, שלדג, חובלים, 669 , מודיעין ואחרים עולים במהלך ההכנה הנתונים והיכולות של המועמד בגלל אופיה המיוחדת מאוד של ההכנה, ושם, לעיתים, עולה שהמועמד עשוי בנוסף למיונים שהוא מתמיין אליהם להיות מתאים גם למסלול קצונה ייעודית ואני משתף אותו ואת הוריו בכך. ולפעמים, ישנם מועמדים שמעדיפים לאחר שהם מבינים את היתרונות הרבים של שירות במסלול כזה, לבקש הסבה להכנה למסלול קצונה ייעודית מסוים כפי שאני ממליץ לפי נתוניו וכישוריו של המועמד. ואני חייב להגיד שאלו שעשו צעד שכזה מאושרים! מגשימים את עצמם! מגדלים מיומנויות של קצינים ורוכשים כלים לאזרחות.
תחשבו על זה...

ההכנה במתגייס מאוד איכותית ומיוחדת. מטרתה לגדל בך דפוסי חשיבה ולאפשר לך לרכוש כלים אמיתיים לפעול כמו, לחשוב כמו ולהתנהל כמו קצין. לכן, ההכנה אינה שמה את המבחנים שאתה צפוי לעבור במרכז, אלא אותך! אם תלמד לחשוב כמו קצין, להתבטא כמו קצין ולפעול כמו קצין, תצליח בכל מבחן שתקבל. בוודאי במבחני המיון של הצבא לקצונה. ממילא מבחני האישיות שהצבא בוחן את המועמדים הם מבחנים משוכללים ואיכותיים: מבחן 300, מבחן השלמת משפטים, ריאיון, דינאמיקה קבוצתית וכו'... אתה רוצה להצליח במבחנים אבל יותר מזה אתה רוצה גם להצטייד בדפוסי החשיבה של קצין. תחשוב על זה.

מי שביניכם שקוראים את הפוסט הזה ואתם מועמדים למסלול כזה ומתלבטים כדאי שתקראו אותו היטב שוב. אולי כדאי גם שתרימו טלפון. לא מחייב. בשמחה אענה על שאלותיכם והתלבטויותיכם. שלכם ושל הוריכם.

יש עוד מלא סיבות אחרות למה מסלולי הקצונה הייעודית ממש שווים.
אפשר ליצור איתי קשר ואשמח להרחיב ולייעץ.

הכנה קצונה יעודית

רוצה לדעת פרטים נוספים?

התקשר עכשיו או השאר את פרטיך ואצור עמך קשר
צור קשר מתגייס

מאמרים נוספים:

תוקף ניבוי ומבחני המיון

כיצד צה”ל בודק אם תצליח בתפקיד

מאמר אודות תוקף ניבוי ומבחני המיון הצה"ליים אני בטוח שמרביתכם לא מכירים את המושג הזה: תוקף ניבוי. "תוקף ניבוי" הוא אחד מהנושאים החשובים יותר בתהליכי מיון מועמדים. עושים בו שימוש
קרא עוד »
האם אתה חושש ממבחני מיון

סובל ממתח לפני הזימון?

רוב המועמדים ליחידות המובחרות נוטים לחשוש או להתרגש מהמבחנים הצפויים. התחושות של מתח וחרדה לא נעימות. אבל, אם אתה סובל ממתח לפני הזימון בטח תשמח לדעת שמתח מתון הופך לעתים
קרא עוד »

התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים ללא התחייבות:

מתגייס - בוא להכנה, תבין!

תרשו לי לעזור לכם 😊

כתוב את הכותרת כאן

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן